Sbor Moraviachor vznikl na podzim 2012 z iniciativy sbormistra Bělotínského týdne zpěvu Josefa Surovíka a několika nadšených zpěváků. V současné době má asi 30 členů nejen z Moravy, ale také Čech a Slezska.

Sbor se schází zhruba sedmkrát ročně převážně na víkendových soustředěních, která pořádá jeden zpěvák v místě svého bydliště. Vyvrcholením každého pěveckého setkání je koncert, na který Moraviachor vždy zve některý z místních sborů. Sbor také vyjíždí na mezinárodní sborové soutěže.

Ačkoliv sbor působí teprve krátce, jeho repertoár je poměrně široký. Obsahuje hlavně a capella skladby různých autorů zkomponované ve 20. a 21. století, převážně sakrálního charakteru, a úpravy lidových písní. V dubnu 2016 provedl ve spojení se Sonetem Vsetín Requiem Wolfganga Amadea Mozarta.

Moraviachor vede Josef Surovík. Druhým sbormistrem je Vítězslav Hergesel.

 

Moraviachor se zúčastnil pěti soutěží.

2013 - Festival sborového umění Jihlava - stříbrné pásmo v soutěži komorních sborů a druhé místo v hodnocení novinkových skladeb (Tereza Surovíková - Hodie Christus natus est)

2014 - Slovakia cantat, Bratislava - zlaté pásmo v kategorii E2 - komorné zbory 

2014 - Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2014, Praha - zlaté pásmo v kategorii 2 - smíšené sbory mládeže a dospělých od 25 zpěváků

2015 - Internationaler Chorwettbewerb Spittal an der Drau, Rakousko

2015 - Praga cantat, Praha - zlaté pásmo v kategorii C - smíšené sbory

 

 

 

Rozšiřujeme řady členů, o zpěváky muže, do tenoru a basu.

                     

                     Zájemci, neváhejte nás kontaktovat, těšíme se na Vás!

 

Původně komorní smíšený sbor Moraviachor vznikl na podzim 2012 z iniciativy sbormistra Bělotínského týdne zpěvu Josefa Surovíka a několika nadšených zpěváků. Členové pochází nejen z Moravy, jak by název napovídal, ale také z Čech a Slezska.

Scházíme se zhruba šestkrát ročně převážně na víkendových soustředěních, která pořádá jeden zpěvák v místě svého bydliště. Vyvrcholením každého pěveckého setkání je koncert, na který Moraviachor vždy zve některý z místních sborů. Sbor také vyjíždí na mezinárodní sborové soutěže.

V průběhu deseti let se sbor velmi rozrostl, až na současných cca 50 členů, jeho repertoár je poměrně široký. Obsahuje hlavně a capella skladby různých autorů zkomponované ve 20. a 21. století, převážně sakrálního charakteru, a úpravy lidových písní. V dubnu 2016 provedl ve spojení se Sonetem Vsetín Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, v dubnu 2017 se Sonetem Vsetín a s Cantica laetitia Zlín dvakrát Requiem Gabriela Faurého, v říjnu 2018 v téže sestavě Rutterovo Magnificat a v roce 2022 opět Mozartovo Requiem spolu se spřáteleným Sonetem a dalším vsetínským sborem HeKal.

Vzhledem ke stále rostoucímu přílivu nových členů - převážně žen - ujala se v roce 2020 nově vzniklé ženské odnože Moraviachoru Tereza Surovíková, která je současně autorkou velmi zdařilých a porotami oceňovaných skladeb.

Sbor tedy vedou v současné době manželé Surovíkovi.

Moraviachor se zúčastnil čtrnácti soutěží.

2013 - Festival sborového umění Jihlava - stříbrné pásmo v soutěži komorních sborů a druhé místo v hodnocení novinkových skladeb (Tereza Surovíková - Hodie Christus natus est)

2014 - Slovakia cantat, Bratislava - zlaté pásmo v kategorii E2 - komorné zbory 

2014 - Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena, Praha - zlaté pásmo v kategorii 2 - smíšené sbory mládeže a dospělých od 25 zpěváků

2015 - Internationaler Chorwettbewerb Spittal an der Drau, Rakousko

2015 - Praga cantat, Praha - zlaté pásmo v kategorii C - smíšené sbory

2016 - Gaude cantem, Bielsko-Biała, Polsko - zlaté pásmo v kategorii F - smíšené sbory + cena pro nejlepší zahraniční sbor a cena za nejzajímavější interpretaci skladby ovlivněné lidovou hudbou

2017 - Zlatna vila, Prijedor, Bosna a Hercegovina - vítěz soutěže

2017 - Voce Magna, Žilina - zlaté pásmo a 1. místo v kategorii A - smíšené sbory s postupem do Grand Prix

2018 - Mundi cantant, Svátky písní Olomouc - zlatá medaile IV. v kategorii A4 - dospělé sbory, - zlatá medaile III. v kategorii E - soudobá hudba

2018 - Ohridský sborový festival, Ohrid, Makedonie - první cena, 2. místo v celkovém hodnocení soutěže, cena za nejlepší provedení renesanční skladby

2019 - Mezinárodní soutěž Liviu Borlan, Baia Mare, Rumunsko - 2. místo

2022 - Choralia Praha - zlaté pásmo v kategorii smíšených sborů, - zlaté pásmo v kategorii ženských sborů

2023 - Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Zadar, Chorvatsko - 1. místa v kategorii ženských i smíšených sborů, absolutní vítězství smíšeného sboru

2023 - Adventní a vánoční festival pěveckých sborů v Krakově - zlaté pásmo v kategorii smíšených sborů

 

Anketa

Líbí se vám nápad projektového sboru?

Ano, rád/a bych se přidal/a (751)
46%

Mám raději pravidelné zkoušky (510)
31%

Ne, myslím, že to nemá budoucnost (388)
24%

Celkový počet hlasů: 1649